haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir hikâye ya da olgu üzerine edinilen bilgiye sav denir. Bu bilginin gazete, dergi üzere yayın organlarıyla ya da radyo, göstergeç üzere bildirişim araçlarıyla topluma sunulmak üzere yazılı sağlam hâline getirilmesine de sav yazısı adı verilir. Tarih boyunca insanoğlu bildirişim ihtiyacını istikbal etmek için çeşitli yollar aramış bu fakatçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın yazgıında önemli tadilat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler bildirişim araçlarının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne bildirişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle bildirişim araçlarının gelişmesi ile omuz omuza sav ve habere ulaşma yolları değkonumiştir. Hasetmüzde insanoğlu gazete, TV ve İnternet ile bildirişim gereksinimlerinı kontralamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok kolay olduğu günümüzde habere hızlı ve güvenilir kaynaklardan erişebilmek elan da önemli hâle gelmiştir. Habere mevla olan birey ve toplumlar, dirimın mütebeddil ve gelişen koşullarını çabucak yorumlayıp harmoni katkısızlayabilmekte ve böylece siyasi, kazançlı, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. çav, deposunı yaşamdan kızılır ve özellikle çok hızlı değkonuimlerin olduğu günümüz dünyasında habersizce eğleşmek, adeta dirimın haricinde eğleşmek anlamına gelmektedir. Hasetmüzde skorları her geçen sıra kalan yazılı, görsel ve konuitsel yayın organları, topluma sav iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her hikâye ve olgu sav değeri taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda kontak çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere mevla hikâye ve olgular sav değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin beniâdemı ısırması sav değildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” haneküyle süssüzçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci kısaca muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları açıklıkştırıp sav hâline getiren kişidir. Bir muhabir için herhangi birinin yolda yürürken düşmesi sav değeri taşımazken bir ülkenin talih reisının düşmesi sav değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Sava YAZISININ NİTelgrafİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa gayrimümkünıdır; haberi sav yaratıcı asliye taştır. Bir haberin kıymetini anlamak için öncelikle sav mazmunı üzerinde kesilmek gerekir. Toplumda yahut doğada meydana gelen çeşitli hikâye, manzara ve görünümle ait bilgi ve duyurulara sav denir. Bu haberlerin bölüt duyurulması amacıyla belli başlı kurallar gözetilerek hazırlananlarına da sav yazıları denir.

şanlıurfa haber

Leave a Comment

Seo Fiyatları https://tarihselolaylar.name.tr/ https://beykozadak.name.tr/ https://musterihizmetleri.name.tr/ https://evden-eve-nakliyat.name.tr/ https://egzozemisyon.name.tr/ Heets Satın Al
Puro Satın Al puff bar satın alwe
instagram takipçi satın al